تبلیغات
خبرهای دزفول - گروه دزفول - استان شدن دزفول - وبلاگ دزفول - dezful city , dezful news , dezful - دزفول ،نگین درخشان و پایتخت مقاومت ایران میزبان مسافران نوروزی
 
خبرهای دزفول - گروه دزفول - استان شدن دزفول - وبلاگ دزفول - dezful city , dezful news , dezful
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد


نظرسنجی
مهمترین مشکل شهر دزفول چیست ؟


دزفولبا نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، جنب وجوش زاید الوصف سراسرایران اسلامی را فراگرفته واین خبراز رسیدن بهاراست.بهارطبیعت که پیراهن سرد وخاموش زمستان را ازتن طبیعت بیرون آورده و بجای آن لباس سبزی به طراوات قطرات شبنم وعطرآگینی شکوفه های بهاری برتنش می پوشاند واین موسم درچند سال اخیر حال وهوایی دیگرپیدا کرده است واین رنگ و بو در فضای خوزستان به مشام می رسد.
آری لاله ای سرخ دشت شقایق این هوا را لطیف ترنموده و باعث شده که تنفس این شمیم عطرآگین که بوی گلهای بهشتی را دارد ما را به دوران دفاع مقدس ببرد ودرلاله زارها به یاد لاله های سرخ آسمانی خود باشیم.این نسیم درخوزستان مقدس است وجای جای خاک این سرزمین مقدس یادگار شهیدی است که درگرمای طاقت فرسای این دیارهمچون یاران اباعبدالله الحسین (ع)به ندای رهبرخود لبیک گفته وحسین وارشهید شدند.
این زمین مقدس است و یادگاربسیاری ازعزیزان است با حضوردراین سرزمین یاد وخاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس راگرامی بداریم وبه یادداشته باشیم که آسایش،امنیت واقتدارما،مرهون خاک خونین این دیار است که مفتخر به گام های استوار وقطرات خون شهیدان است.
و با این یاد ونام سفرخودرابه این دیار آغاز کنیم. - شهرستان دزفول درشمال خوزستان واقع گردیده است وجود رودخانه زیبا و زلال وگوارای دز دراین شهر ازالطاف ومواهب الهی است که با احداث سد دز برروی این رودخانه شاهد چشم انداز زیبا بنام دریاچه سد دزهستیم که درمنطقه کوهستانی بخش سردشت ودهستان شهیون واقع گردیده است وجود کوهستان درشمالی ترین منطقه ازاین شهرستان وبرخی قلل مرتفع ازجمله سالن وسگریون وهفت تنان و.... بعنوان جاذبه های کوهستانی این شهرستان است که باتوجه به فعالیت گروه های کوهنوردی فراوان درسطح منطقه یکی ازفعال ترین هیات های کوهنوردی کشور رادار امی باشد.

آبشار شوی درشمال غرب دزفول با چشم انداز زیبای آن ازجمله نقاط دیدنی وگردشگری است که سالانه افراد زیادی از مردم وکوهنوردان به این منطقه سرازیر شده وازاین چشم انداز زیبای طبیعت الهی بهره مند می شوند. وجود رودخانه های فصلی و محلی، بیشه زارها و جنگل های متعدد بر زیبایی این جاذبه های طبیعی می افزاید. علاوه بر جاذبه های طبیعی شهرستان دزفول، وجود مزارع و باغات مرکبات فراوان درسطح منطقه که باعث شده شهرستان دزفول بعنوان قطب مهم کشاورزی درتولیدانواع محصولات زراعی وباغی ازجمله گندم ،ذرت، مرکبات وگل وگیاه نقش بسزایی داشته باشد ودرکنار این فرآیند اقتصادی بهره مندی مردم ازاین فضاهای زیبا وباغات وشکوفه های معطر آن بویژه درموسم بهارزیبایی مضاعفی به طبیعت این منطقه می دهد.
وچرخه اقتصادی عمده منطقه نیز بخش کشاورزی است،اماسوابق دیرینه این شهردرعلم واجتهاد ودیانت زبان خاص وعام است این دیار،به شهردارالمومنین معروف است.وجود اماکن متبرکه ومقدسه فراوان دراین شهر ومساجد قدیمی نشان ازدیانت وولایت مردم این دیاراست داشتن علمای بزرگ ومجتهدان بنام که سرآمد آنها شیخ اعظم انصاری دزفولی (ره)می باشد،پیشینه علم پروری این شهر است که حوزه های علمیه مویداین سخن است مسجد جامع دزفول درمرکزشهر و نیزمسجد لب خندق ازجمله مساجد قدیمی این شهرهستند.
وجود مقدس حضرت محمد سبزقبا(ع) برادرامام رضا (ع) وبارگاه ملکوتی این امامزاده غنیمتی برای عاشقان اهل بیت عصمت وطهارت (ع)است. دیگراماکن متبرکه معروف این شهر سید محمود(ع)،سید صبور،محمدبن جعفرطیار(ع) وامامزاده سلطان سیدعلی معروف به آقارودبند درکناررودخانه دزاست.آرامگاه حضرت حزقیل نبی(ع) نیزدرمرکز شهردردزفول است وهمجواری این شهر با شهرهایی باستانی ومذهبی مثل شوش و شوشتربا پیشینه کهن وتریخی گواه قدمت وریشه دیانت درعمق جان مردمان این شهرهاست.
پل تاریخی دوره سامانی که بیش از1750 سال قدمت دارد بررودخانه دز به دستور شاپوراول وتوسط اسرای رومی ساخته شده وبعنوان قدیمی ترین پل جهان است که هنوز تردد خودروها برروی آن ادامه دارد.دیگراماکن دیدنی دزفول بقعه شاه ابوالقاسم درروستای اسلام آباداست که برویرانه های بزرگترین مرکز علمی وپزشکی جهان در دوره ساسانیان ، یعنی جندی شاپور استواراست حمام شاه رکن الدین، حمام کرناسیون ازدیگرآثارقدیمی دزفول است.بازارقدیم دزفول که میراث دوره قاجاریه است حال وهوای خاص خودرادارد وجود راسته های مختلف دراین بازار سنتی ازجاذبه های دیدنی شهراست هرچند که طی چندسال اخیرمتاسفانه ساخت وسازهایی خارج ازچارچوب معماری وبافت آن باعث مخدوش شدن چهره آن شده ولی به هرحال سیروسفردرآن حال وهوایی جذاب دارد.صنایع دستی دزفول ازجمله صنایع مهم و موثردراقتصاد مردم دزفول حداقل تا60 سال گذشته بوده که اینک بسیاری ازآنها منسوخ شده وبرخی درحال فراموشی است نمد مالی،زرگری،حصیربافی،لحاف دوزی،سراجی و...اما خرید صنایع دستی دزفول یک خاطره زیبایی برای مسافران است که باخرید صنایع بی بدیل این شهرسوغات خوبی ازاین شهربا خود به ارمغان ببرند.لبنیات دزفول نیزدرنوع خودکم نظیروشاید بی نظیرباشد کمترکسی است که به دزفول بیاید وازلبنیات خوشمزه ومقوی این شهر وعده ای صبحانه نخورده باشد ویا باخود نبرده باشد.
صرف شیربرنج که دراصطلاح محلی به آن «بحتیه» گفته می شود ویاسرشیر یاقیماق به همراه حلیم دزفول وپنیرمحلی وماست میش که مناسب فصل بهاراست برای کسانی که این غذاها راصرف کرده اند بسی خوشگوار است.کلوچه محلی دزفول یک محصول غذایی سنتی است که به صورت انواع مختلف شکری ،خرمایی، شوری یاسوری وشیرمال و تافتون پخته وعرضه می شود امیداست که میهما نان عزیزنوروزی ازسفربه دزفول خاطرات خوشی رابه همراه خودبرده وهمیشه آن را درآلبوم ذهن خود مرورنمایند و مزه خوش غذاهای دزفول را زیر زبان خود مزمزه کنند.میهمان نوازی مردمان دزفول معروفیت خاصی دارد که با حضور در این شهر متوجه آن خواهید شد. به هر حال دزفول بعنوان یکی از کهن شهر های کشور که از نظر معماری در جهان به نام شهر آجر معروف است مردمان باصفا یی دارد .
امید است در سفر به دزفول خاطرات خوشی در کنار سوغات این شهر به ارمغان ببرید وماهم برای شما سفری خوب به همراه سلا مت وتندرستی در سال جدید آرزومندیم. پس سفر به دز فول راتجربه کنید.
منبع : http://www.afarineshdaily.ir/afarinesh/News.aspx?NID=45557

 

نوع مطلب : آشنایی با دزفول،  دزفول در دیگر سایت ها، 
برچسب ها : دزفول،

تبلیغات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه