تبلیغات
خبرهای دزفول - گروه دزفول - استان شدن دزفول - وبلاگ دزفول - dezful city , dezful news , dezful - چقدر اینجا (دزفول) سر سبز است !
 
خبرهای دزفول - گروه دزفول - استان شدن دزفول - وبلاگ دزفول - dezful city , dezful news , dezful
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد


نظرسنجی
مهمترین مشکل شهر دزفول چیست ؟


dezfulشاید این اولین چیزی بود که وقتی به دزفول رسیدیم به خودم گفتم. دزفول از نظر سر سبزی به شهرهای استان مازندران یک‌دستی می‌زند. روزی که ما در دزفول بودیم هوا ابری بود. ابری و خنک. گاهی که خورشید از زیر ابر بیرون می‌آمد توانایی بالای خودش در زمینه به جوش آوردن خون در رگهای آدم نشان می‌داد ولی در کل هوای دزفول خیلی خوب بود.
وقتی به دزفول رسیدیم آقای راننده (البته آقایان راننده‌ها صحیح است. چون دوتا ماشین بودیم و قاعدتا با 2تا راننده!) کنار یک مغازه کلوچه فروشی نگه داشت. دوستان سه جور کلوچه خریدند..."چقدر اینجا سرسبز است!"
شاید این اولین چیزی بود که وقتی به دزفول رسیدیم به خودم گفتم. دزفول از نظر سر سبزی به شهرهای استان مازندران یک‌دستی می‌زند. روزی که ما در دزفول بودیم هوا ابری بود. ابری و خنک. گاهی که خورشید از زیر ابر بیرون می‌آمد توانایی بالای خودش در زمینه به جوش آوردن خون در رگهای آدم نشان می‌داد ولی در کل هوای دزفول خیلی خوب بود.
وقتی به دزفول رسیدیم آقای راننده (البته آقایان راننده‌ها صحیح است. چون دوتا ماشین بودیم و قاعدتا با 2تا راننده!) کنار یک مغازه کلوچه فروشی نگه داشت. دوستان سه جور کلوچه خریدند. یکی مستطیل شکل بود که شکری بود و دوتای دیگر دایره‌ای شکل بودند و وسطشان خرما داشت (البته قاعدتا خرمای له شده) یکی از آنها بزرگتر، نازکتر و تردتر بود و دیگری تقریبا اندازه کف دست بود و کمی کلفت‌تر و نرمتر بود.
بعد رفتم یک ساندویچ فروشی که آقای راننده اون ماشین معرفی کرده بود و برای ناهار همبرگر خریدیم. همبرگرها را تو نان ساندویچی درست کرد قیمتش هم 600 تومان بود. البته مثل همبرگرهای اینجا پر از سس نبود ولی خوشمزه بود. همبرگرها را در یک پارک کنار پل قدیم خوردیم.
پل قدیم دزفول هم مانند پل تله‌زنگ وسطش خراب شده بود و باز هم مانند تله‌زنگ با یک سازه فلزی آن را بازسازی کرده بودند که تناسبی با بخشهای قدیمی پل نداشت. احتمالا اینجوری هم کار سریعتر پیش می‌رفته هم ارزانتر تمام می‌شده. ولی...
پس از پل قدیم آسیابهای آبی قدیمی دزفول را دیدیم. آسیابهای دزفول را در رود دز ساخته‌اند. شکل ساختمان باعث می‌شود در جایی که پره‌های چرخ قرار داشته سرعت آب چندین برابر شود. چیز زیادی از آسیابهای آبی باقی نمانده بود بجز بخش پایینی آنها که در حال حاضر بچه‌ها روی آنها می‌نشینند و بازی می‌کنند و وقت می‌گذرانند. جای بدی هم برای این کار نیست. من هم نشستن کنار این رود را دوست داشتم(اگرچه آن روز نشستن برایم کار بسیار دردناکی بود چون نمی‌توانستم زانوهایم را خم کنم). رنگ آب دز شبیه رنگ آب دریای خزر است، وقتی که دریا کاملا آرام باشد. البته دز هم رودخانه آرامی است. مخصوصا کنار سید رودبند.
مقبره سید رودبند کنار رود دز است. کناره رود در این بخش ارتفاع زیادی دارد و یک راه‌پله از کنار در ورودی مقبره به کناره رود می‌رود که بیشتر از چهل پله دارد. من که نمی‌توانسم پایین بروم، ولی ناخدا رفت آن پایین و فکر کنم در برابر وسوسه خوردن از آب دز نتوانست مقاومت کند. می‌گفتند سید رودبند خیلی قرآن می‌خوانده و انسان با ایمانی بوده. یک روز که رودخانه خیلی سر و صدا می‌کرده سید رودبند به رودخانه می‌گویند ساکت شود و رودخانه از آن به بعد ساکت می‌شود. به همین خاطر هم به او سید رودبند می‌گویند. نمی‌دانم دوست دارید این داستان را باور کنید یا نه، من که از آن خوشم آمد. بیشتر از داستان از رود خوشم آمد. نگاه کردن به دز در آن مکان به آدم آرامش می‌دهد. آرامشی که هیچ طور نمی‌توانم آن را توصیف کنم. باید آنجا باشید و سکوت را با تمام وجودتان گوش کنید. سکوت چیزی نیست که بشود از آن عکس گرفت. سکوت را هیچ جور نمی‌شود تعریف کرد.
راه‌پله سید رودبند، به رنگ آب توجه فرمایید.
ضدنور، از کنار مقبره سید رودبند
بعد از مقبره سید رودبند رفتیم کنار سد تنظیمی. نمی‌دانم این سد دقیقا به چه درد می‌خورد ولی از اسم و شکلش اینطور برداشت کردم که برای تنظیم کردن حجم آب رودخانه در ادامه مسیرش است.
سد تنظیمی دزفول
پایین سد تنظیمی (یعنی همانجا که عکس را از آنجا گرفته‌ام) یک پارک است که ظاهرا از اواسط اردیبهشت که هوا گرمتر می‌شود آنجا جای سوزن انداختن هم نیست! وقتی ما رفتیم آب بالاتر از حد معمولش بود و سطل آشغالهای پارک رفته بودند توی آب! سمت دیگر رودخانه یک دیواره بود که پایین آن تعدادی سوراخهای بزرگ هم سطح رودخانه وجود داشت. آقای راننده گفت تابستانها اگر هوا 40 درجه هم بشود توی این سوراخها (البته یک اسمی داشتند که من یادم نماند) هوا 25درجه است. خیلی دلم می‌خواست یکی از آنها را ببینم ولی وسیله‌ای برای رد شدن از آب آنجا نبود. آقای راننده می‌گفت توی جنگ هم مردم در این سوراخها پناه می‌گرفته‌اند و این سوراخها جان خیلی‌ها را نجات داده‌اند. انگاری خرید و فروش هم می‌شوند گفت بالاتر بعضی از اینها هست که توی سوراخ سوراخهای دیگر هم دارد که مثل اتاق است. یک قیمتی هم گفت... فکر کنم گفت پنج میلیون تومان! تو عکسهای خودم چیز بدرد بخوری پیدا نکردم، عکس پایینی را ناخدا گرفته، یکی از این سوراخها در هم دارد! شاید اون که پنج میلیون تومان است اینترنت پرسرعت هم داشته باشد!
تفریحگاه های تابستانی
پشت سد تنظیمی یک دریاچه درست شده است که دیدن آن هم خالی از لطف نیست. آنجا قایق موتوری سوار شدیم. آخرش به درخواست ناخدا، قایقران یکم حرکات آکروباتیک کرد و یکم خیس شدیم.
بعد برگشتیم اندیمشک. پایم هنوز درد می‌کرد. بالارفتن از پله‌های هتل هم برایم سخت بود. آن روز هم خیلی راه رفتیم. دیدن شوشتر و دزفول در یک روز بیشتر شبیه انجام وظیفه است. انگاری که وظیفه داشتیم جاهای مختلف را ببینیم و از آنها عکس بگیریم. راستش دلم برای دزفول تنگ شده. نمی‌دانم چرا! ولی از دزفول خیلی خوشم آمد. گفتند جمعیت شهر حدود 500هزار نفر است. به نظر من فقط 500هزار نفر توی خیابان راه می‌رفتند! با وجود اینکه توی شهر جاهای کاملا ساکتی مثل سید رودبند و جاهای تقریبا ساکتی مثل کنار سدتنظیمی پیدا می‌شود اما محله‌های مرکز شهر پر از آدم و سر و صدا و جنب و جوش بود. آدم می‌توانست زندگی را در شهر حس کند. این حسی بود که در اندیمشک نداشتم.
راننده اون یکی ماشین وقتی داشت از موشکها و راکتها و توپهایی که در جنگ به دزفول خورده حرف می‌زد غرور در صدایش مشخص بود. گفت خودش توی جنگ راننده آمبلانس بوده. تعداد موشکها را هم گفت ولی من دقیقش را یادم نماند. پانصد و اندی موشک! راکتها و توپها هم که قابل شمارش نبوده‌اند.
با تصاویری که تلویزیون از خوزستان نشان داده بود، تصویرهایی که در همه آنها فقط تعدادی نخل بود، به هیچ وجه نمی‌توانستم تصور کنم که جایی مثل دزفول هم وجود داشته باشد. اینهمه سرسبز با درختهای مختلف(تنها چیزی که کم پیدا می‌شد نخل بود! پوشش گیاهی دزفول بیشتر شبیه استان مازندران است تا هر جای دیگر.) و اینهمه زیبا و اینهمه زنده! از دزفول خیلی خیلی خیلی خوشم آمد.
منبع : http://www.ehsani.org/jooti/?code=1999نوع مطلب : دزفول در دیگر سایت ها، 
برچسب ها :

تبلیغات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه